Tu znajdziesz odpowiedzi na każde pytanie dotyczące kosmetyków na słońce ECO COSMETICS, które zostało zadane nam jako przedstawicielowi tej marki w Polsce. Jeśli nie ma tu kwestii, która Ciebie interesuje, napisz do nas na biuro@pro-eco.com.pl. Odpowiemy i dopiszemy Twoje pytanie do listy.

Kliknij w pytanie, by przejść bezpośrednio do odpowiedzi.

CECHY / CHARAKTERYSTYKA

 1. Czy kosmetyki ECO COSMETICS na słońce są fotostabilne?
 2. Czy stosowanie kosmetyków z filtrami uniemożliwia tworzenie witaminy D przez organizm?
 3. Jaki jest współczynnik ochrony przed UVA w kosmetykach ECO COSMETICS?
 4. Jaka jest trwałość kosmetyków na słońce ECO COSMETICS po otwarciu opakowania?
 5. Czy kosmetyki ECO COSMETICS na słońce są komedogenne (czy zatykają pory)?

NANOSZENIE / SPOSÓB UŻYCIA

 1.  Jaką ilość kosmetyku z filtrem należy nanosić na skórę?
 2. Jak się ma używanie kosmetyków na słońce ECO COSMETICS do makijażu?
 3. Jak często ponawiać aplikację w przypadku filtrów mineralnych?
 4. Czy stosując preparaty na słońce ECO COSMETICS trzeba nanosić je pół godziny przed wystawieniem skóry na słońce?

SKŁADNIKI

 1. Czy dwutlenek tytanu w kosmetykach na słońce marki ECO COSMETICS jest niebezpieczny?
 2. Jaki rodzaj dwutlenku tytanu jest używany kosmetykach do opalania ECO COSMETICS – rutyl czy anataz?
 3. Czy kosmetyki na słońce ECO COSMETICS zawierają aluminium?
 4. Czy w preparatach na słońce ECO COSMETICS używa się nanocząsteczek?
 5. Czy w kosmetykach ECO COSMETICS używany jest tlenek cynku jako filtr przeciwsłoneczny?
 6. Jakich filtrów przeciwsłonecznych używa ECO COSMETICS? Chemicznych? Mineralnych?
 7. Czy kosmetyki ECO COSMETICS na słońce są bezpieczne dla środowiska?

INFORMACJE OGÓLNE / DEFINICJE

 1. Co oznacza SPF? Co oznacza UVA w kółku na opakowaniu?
 2. Czy organiczne filtry UV to filtry naturalne?
 3. Czym różnią się emulsje na słońce ECO COSMETICS od kremów na słońce?
 4. Czy kosmetyki ECO COSMETICS to sunblokery?
 5. Jaka jest zalecana ochrona dla dzieci? Które z preparatów na słońce oferowanych przez ECO COSMETICS są odpowiednie dla dzieci?
 6. Dlaczego najwyższa dostępna wartość filtra to SPF 50+ ? Jaka jest różnica między SPF 50 i SPF 50+?
 7. Dlaczego w ogóle chronić się przed słońcem?
 8. Dlaczego tak trudno znaleźć w Internecie wyczerpujące informacje na temat ekologicznych preparatów do ochrony przeciwsłonecznej?


Poniżej znajdziesz odpowiedzi na zadane nam pytania.

CECHY / CHARAKTERYSTYKA

1. Czy kosmetyki ECO COSMETICS na słońce są fotostabilne?

Tak, kosmetyki na słońce ECO COSMETICS są fotostabilne, nie ulegają degradacji pod wpływem promieniowania i nie są fototoksyczne, jako że ich działanie opiera się na zastosowaniu filtrów mineralnych.

2. Czy stosowanie kosmetyków z filtrami uniemożliwia tworzenie witaminy D przez organizm?

Jak podaje Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego na swojej stronie www.uwagaslonce.pl:

„Pod wpływem promieniowania UV następuje biosynteza witaminy D w skórze. Witamina D wpływa przede wszystkim na prawidłowy metabolizm kości, jelit oraz nerek.

Do prawidłowej syntezy witaminy D w organizmie w naszych szerokościach geograficznych wystarczający jest dostęp światła dziennego. Nie jest konieczna dodatkowa ekspozycja na słońce, aby uzyskać odpowiedni poziom witaminy w organizmie. Po aplikacji kosmetyków promieniochronnych nadal jest możliwa biosynteza witaminy D w skórze, ponieważ preparaty te nie chronią skóry przed działaniem słońca w 100%.”

3. Jaki jest współczynnik ochrony przed UVA w kosmetykach ECO COSMETICS?

Wysokość współczynnika ochrony przed UVA w preparatach na słońce marki ECO COSMETICS stanowi przynajmniej jedną trzecią współczynnika SPF (odnoszącego się do ochrony przed UVB).

4. Jaka jest trwałość kosmetyków na słońce ECO COSMETICS po otwarciu opakowania?

Na każdym opakowaniu znajduje się odpowiednia ikonka (otwarty słoiczek) z podaną trwałością danego kosmetyku, która dla kosmetyków na słońce ECO COSMETICS wynosi 6 miesięcy.

5. Czy kosmetyki ECO COSMETICS na słońce są komedogenne (czy zatykają pory)?

Kosmetyki ECO COSMETICS nie są komedogenne. W przypadku trądziku należy sprawdzić, czy skóra dobrze toleruje produkty.

NANOSZENIE /SPOSÓB UŻYCIA

1. Jaką ilość kosmetyku z filtrem należy nanosić na skórę?

Posłużmy się cytatem z Zaleceń Komisji UE w sprawie skuteczności produktów ochrony przeciwsłonecznej z 22 września 2006: „W celu osiągnięcia pożądanego poziomu ochrony wskazanego na filtrze ochronnym, produkty ochrony przeciwsłonecznej należy nanosić w ilościach podobnych do stosowanych przy przeprowadzaniu badań, tj. 2 mg/cm2, co odpowiada 6 łyżeczkom emulsji (około 36 gramów) na ciało przeciętnego dorosłego. Ilość ta jest większa niż zwykle stosowana przez konsumentów. Nanoszenie mniejszej ilości produktu ochrony przeciwsłonecznej prowadzi do nieproporcjonalnego obniżenia ochrony. Na przykład jeśli nanoszona ilość ulega zmniejszeniu o połowę może to spowodować dwu- lub trzykrotne obniżenie zakładanej ochrony.”

2. Jak się ma używanie kosmetyków na słońce ECO COSMETICS do makijażu?

Właściwie żaden preparat (krem/emulsja/żel/olejek) z mineralną lub mineralno-roślinną ochroną przeciwsłoneczną nie powinien być „przykrywany”. Wynika to z ich zasady działania: to produkty zawierające mineralne pigmenty, które po naniesieniu na skórę działają jak maleńkie lusterka, odbijające szkodliwe promienie słoneczne. Ich podstawową funkcją jest odbijanie światła, więc „lusterkowy” efekt błyszczenia jest konieczny dla działania filtru. Przy wyjątkowych okazjach można lekko przyprószyć twarz pudrem, otrzepując go z pędzla, jednak trzeba pamiętać, że takie działanie nie jest zalecane, gdyż zmniejsza wydajność odbijania promieniowania.

Można natomiast zastosować podkład z filtrem SPF 30 ECO COSMETICS, który sam już stanowi odpowiednią ochronę. Nie powoduje on typowego dla filtrów mineralnych bielenia i błyszczenia. Efekt jaki uzyskuje się po nałożeniu tego podkładu można zobaczyć na naszym wpisie blogowym: http://pro-eco.com.pl/ekologiczny-podklad-w-kompakcie-z-filtrem-spf-30/ . ECO COSMETICS zapowiada także nowe podkłady: w innych odcieniach, bez tlenku cynku. Preparaty zawierające tlenek cynku trudniej rozprowadza się na skórze. Sprawia on, że kosmetyk ma cięższą konsystencję. Dlatego podkład SPF 30 należy nanosić przez wklepywanie załączoną gąbeczką, a nie rozsmarowywanie. Ponadto tlenek cynku w większym stopniu niż dwutlenek tytanu wywołuje efekt bielenia. Dla zniwelowania tego efektu używa się w podkładzie ECO COSMETICS naturalnych pigmentów.

Ponadto można wybrać krem określany jako tonowany, zawierający pigmenty (oczywiście naturalne – mineralne i roślinne). Jest kilka takich kremów w ofercie ECO COSMETICS stworzonych dla zneutralizowania efektu bielenia filtrów mineralnych. Od mocno tonowanych (z dużą zawartością pigmentów) do bardzo delikatnie zabarwionych. Kremy te są mniej lub bardziej brązowe (jak mleko z odrobiną kakao). Pod tym linkiem można sprawdzić wszystkie kremy w ofercie ECO COSMETICS występujące w wersji tonowanej: http://www.eco-cosmetics.pl/tag/tonowany/ Ich działanie jest nieco zbliżone do kosmetyków BB – lekko wyrównują koloryt, są odżywcze dla skóry, a przy tym odbijają szkodliwe promienie.

W grę wchodzi także transparentny (przezroczysty) żel na słońce do twarzy SPF 30. Ten ostatni stał się, mimo nie najniższej ceny, absolutnym bestsellerem ostatnich dwóch sezonów.

Można także nałożyć preparat z filtrem na twarz po wykonaniu make-upu, jeśli na przykład uprzednio wyrównałyśmy koloryt skóry ulubionym fluidem lub odżywiłyśmy ulubionym kremem. Należy jednak nanosić kosmetyk ochronny w taki sposób, by utworzył on warstwę wierzchnią, bo tylko wtedy będzie mógł spełnić swą funkcję.

3. Jak często ponawiać aplikację w przypadku filtrów mineralnych?

Zawsze gdy istnieje podejrzenie, że preparat został usunięty z powierzchni skóry na przykład przez mycie, wycieranie, leżenie na kocu, gdy zabezpieczona kosmetykiem skóra styka się z materiałem, noszenie ubrań, zmianę stroju itp.

4. Czy stosując preparaty na słońce ECO COSMETICS trzeba nanosić je pół godziny przed wystawieniem skóry na słońce?

Nie, kosmetyki ECO COSMETICS wykazują pełne działanie natychmiast po naniesieniu na skórę (w przeciwieństwie do kosmetyków z filtrami chemicznymi).

SKŁADNIKI

1. Czy dwutlenek tytanu w kosmetykach na słońce marki ECO COSMETICS jest niebezpieczny?

Dwutlenek tytanu, występujący naturalnie biały minerał, jest zalecany w kosmetykach naturalnych przez organizacje certyfikujące kosmetyki ekologiczne w Europie. Pojawiające się online informacje o zagrożeniu dla zdrowia ze strony dwutlenku tytanu dotyczą dwóch kwestii niezwiązanych z certyfikowanymi kosmetykami ekologicznymi: wdychania nanocząsteczek dwutlenku tytanu z farb oraz możliwości przenikania nanocząsteczek dwutlenku tytanu do warstw skóry. Dwutlenek tytanu w kosmetykach ECO COSMETICS nie ulega bioakumulacji i nie jest niebezpieczny, ponieważ marka ta nie wykorzystuje nanocząsteczek. ECO COSMETICS wykorzystuje dwutlenek tytanu w postaci cząsteczek o wielkości wielkości około 400 – 600 nanometrów, a więc na tyle dużych, że nawet w przypadku połknięcia nie stanowią zagrożenia, ponieważ są w całości wydalane z organizmu.

Ponadto cząsteczki dwutlenku tytanu stosowane przez ECO COSMETICS są otoczone warstwą całkowicie nieszkodliwego korundu, określanego w nomenklaturze INCI jako Alumina (Corundum). Aluminy nie należy mylić z potencjalnie groźnymi solami aluminium, których żaden kosmetyk ECO COSMETICS nie zawiera.

Na oficjalnej stronie ECOCERT www.ecocert.com uzyskujemy informację, iż od 2011 roku produkcja certyfikowanych przez ECOCERT produktów kosmetycznych zawierających dwutlenek tytanu (TiO2) lub tlenku cynku (ZnO) w postaci nanocząsteczek lub mogących je zawierać nie jest dozwolona. Wszystkie kosmetyki ECO COSMETICS noszą logo ECOCERT, co oznacza, że spełniają  wszelkie wymogi, w tym nie używanie nanocząsteczek TiO2 i ZnO.

2. Jaki rodzaj dwutlenku tytanu jest używany kosmetykach do opalania ECO COSMETICS – rutyl czy anataz?

W kosmetykach ECO COSMETICS stosowany jest wyłącznie rutyl.

3. Czy kosmetyki na słońce ECO COSMETICS zawierają aluminium?

W kosmetykach ECO COSMETICS wykorzystywany jest korund. Jest to tlenek glinu (tlenek aluminium), a nie sól aluminium (sole aluminium uważa się za szkodliwe). Korund w nomenklaturze INCI występuje pod nazwą Alumina (Corundum). Alumina silnie kojarzy się z aluminium, ale to nie to samo. Korund (Alumina) jest jednym z najtwardszych i najbardziej stabilnych minerałów (wzór chemiczny Al2O3 – Tritlenek diglinu). W kosmetykach na słońce tworzy otoczkę wokół dwutlenku tytanu, nie podrażnia i nie wysusza skóry i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia.

4. Czy w preparatach na słońce ECO COSMETICS używa się nanocząsteczek?

ECO COSMETICS nie wykorzystuje nanotechnologii. Używany jest dwutlenek tytanu w postaci cząsteczek o wielkości około 400 – 600 nanometrów, a więc na tyle dużych, że nawet w przypadku połknięcia nie stanowią zagrożenia, ponieważ są w całości wydalane z organizmu. Nanocząsteczki to cząsteczki o wielkości poniżej 100 nm i zgodnie z prawem ich obecność powinna być zadeklarowana w składzie kosmetyku.

5. Czy w kosmetykach ECO COSMETICS używany jest tlenek cynku jako filtr przeciwsłoneczny?

ECO COSMETICS w większości swoich kosmetyków nie stosuje tlenku cynku jako filtra przeciwsłonecznego, z wyjątkiem podkładu w kompakcie SPF30. Preparaty zawierające tlenek cynku trudniej rozprowadza się na skórze. Sprawia on, że kosmetyk ma cięższą, bardziej „kleistą” konsystencję. Dlatego wspominamy podkład należy nanosić przez wklepywanie, a nie rozsmarowywanie. Ponadto tlenek cynku w większym stopniu niż dwutlenek tytanu wywołuje efekt bielenia, co jest szczególnie widoczne przy wysokich filtrach. Dla zniwelowania efektu bielenia używa się w podkładzie ECO COSMETICS naturalnych pigmentów.

Dopisek z maja 2017: Powstała zupełnie nowa formuła o świetnych własnościach, zawierająca nieprzetworzony, naturalny tlenek cynku: mleczka na słońce sensitive SPF 20, 30 i 50. Są bardzo delikatne, bez alkoholu i alergizujących, agresywnych zapachów, o półpłynnej konsystencji, nie pozostawiają śladów na skórze, nie kleją się. Polecamy!

6. Jakich filtrów przeciwsłonecznych używa ECO COSMETICS? Chemicznych? Mineralnych?

ECO COSMETICS, marka która szczyci się tym, że w składzie jej kosmetyków 100% składników jest pochodzenia naturalnego, oczywiście nie stosuje filtrów chemicznych. Do odbijania szkodliwego promieniowania służą tu filtry mineralne (dwutlenek tytanu), a także roślinne (olej karanja) w połączeniu z mineralnymi (dwutlenkiem tytanu). W jednym z kosmetyków, mianowicie w podkładzie SPF 30 użyty jest tlenek cynku, ale producent zapowiada powstanie nowych podkładów bez tego składnika.

7. Czy kosmetyki ECO COSMETICS na słońce są bezpieczne dla środowiska?

Tak, kosmetyki ECO COSMETICS nie stanowią zagrożenia dla organizmów wodnych, mimo zawartości dwutlenku tytanu, a to dlatego, że nie stosuje się tu nanocząsteczek mogących gromadzić się w wodach przybrzeżnych i zagrażających organizmom wodnym. Ponadto chlor wykorzystywany przy produkcji dwutlenku tytanu nie przedostaje się do środowiska, ponieważ jest wykorzystywany w obiegu zamkniętym.

INFORMACJE OGÓLNE / DEFINICJE

1. Co oznacza SPF? Co oznacza UVA w kółku na opakowaniu?

SPF (ang. Sun Protection Factor) to współczynnik ochrony przed promieniowaniem typu UVB. Im wyższy faktor, tym większa ochrona.

Zwiększenie ochrony wraz ze wzrostem wartości SPF jest linearne w odniesieniu do poparzenia słonecznego – produkt o współczynniku SPF 30 chroni dwukrotnie lepiej przed poparzeniem słonecznym niż produkt o współczynniku SPF 15.

Ilość pochłanianego promieniowania nie wzrasta jednak w ten sam sposób. Produkt o współczynniku SPF 15 odbija 93 % promieniowania UVB, natomiast SPF 30 odbija 97 % promieniowania UVB.

Poparzenia (związane z UVB) nie są jedynym zagrożeniem. W grę wchodzi także kwestia starzenia skóry, alergii słonecznych, uszkodzeń DNA oraz zagrożenia nowotworami. Za starzenie skóry odpowiedzialne są głównie promienie UVA, natomiast za poważne stany chorobowe winą obarcza się zarówno promieniowanie UVB, jak i UVA. Z tego powodu lepiej wybierać kosmetyki z ochroną zarówno przed UVB, jak i UVA.

Zgodnie z europejskimi przepisami, jeśli na etykiecie oprócz oznaczenia SPF znajduje się znaczek UVA w okręgu, to ten kosmetyk posiada także ochronę przed UVA w stopniu wynoszącym co najmniej 1/3 (jedną trzecią) wartości SPF. Ustalenia naukowe dowodzą, że można zapobiec lub zmniejszyć niektóre biologiczne uszkodzenia skóry, jeżeli poziom współczynnika ochrony przed UVA wynosi co najmniej 1/3 współczynnika SPF.

2. Czy organiczne filtry UV to filtry naturalne?

Filtry określane jako organiczne to syntetyczne filtry chemiczne. Ich skuteczność ma się opierać na pochłanianiu promieniowania. Istnieją wątpliwości dotyczące ich fotostabilności i działania na system hormonalny. W testach niemieckiego miesięcznika konsumenckiego „Oeko-Test” filtry chemiczne uznawane są za potencjalnie niebezpieczne. Filtry nieorganiczne natomiast to filtry fizyczne czyli filtry mineralne lub mineralno-roślinne, które odbijają szkodliwe promieniowanie nie wchodząc w reakcje ze skórą.

3. Czym różnią się emulsje na słońce ECO COSMETICS od kremów na słońce?

Jest sześć różnic między emulsjami a kremami na słońce ECO COSMETICS:

Konsystencja: Emulsje mają lżejszą konsystencję, łatwiej je rozprowadzić na skórze. Krem Surf & Fun i Snow & Fun także bardzo dobrze się rozsmarowują.

Rodzaj opakowania: Emulsje dostępne są w opakowaniach airless – dozownik typu pompka hermetycznie zamyka zawartość pojemnika, co przedłuża trwałość produktu. System umożliwia całkowite opróżnienie pojemnika. Kremy na słońce dla dzieci, krem Surf & Fun oraz krem Day plus i Surf & Fun także dostępne są w pojemnikach airless. Kremy dla dorosłych dostępne są w tubkach z szeroką zakrętką, co umożliwia stawianie tuby tak, by zawartość spływała w dół dla jak najdokładniejszego opróżnienia tuby. Krem Snow & Fun dostępny jest w opakowaniach po 20 saszetek po 2 ml – porcje idealne do naniesienia na odkryte partie skóry w trakcie zimowego wypoczynku.

Pojemność: Emulsje mają pojemność – 100 ml, kremy w tubkach – 75 ml, kremy dla dzieci, krem Day plus i Surf & Fun – 50 ml, krem Snow & Fun – saszetki po 2 ml (punkt 2.)

Wartość najwyższego dostępnego współczynnika SPF: Najwyższy faktor dla emulsji to 50 a dla kremów 50+.

Tonowanie, czyli obecność naturalnych pigmentów dla zmniejszenia efektu bielenia charakterystycznego dla fizycznych filtrów mineralnych, występuje w niektórych kremach ECO COSMETICS, a w emulsjach nie występuje. Oprócz efektu przyciemnienia ECO COSMETICS stosuje transparentność (przezroczystość) w dwóch swoich kosmetykach na słońce: w olejku SPF 30 i w żelu do twarzy SPF 30.

Zapach: Wszystkie emulsje dostępne są zarówno w wersji zawierającej naturalne olejki eteryczne, jak i w wersji NEUTRAL, pozbawionej jakichkolwiek dodatków zapachowych. Nie należy mylić tego pojęcia z kosmetykami bezzapachowymi. W kosmetykach NEUTRAL nie zastosowano żadnych dodatków zapachowych i w żaden sposób nie zmieniono ich zapachu – mają one naturalny zapach roślinnych składników zastosowanych w składzie. Spośród kremów jedynym dostępnym w wersji NEUTRAL jest Krem dla dzieci SPF 50+, który ma swój odpowiednik w wersji NEUTRAL.

4. Czy kosmetyki ECO COSMETICS to sunblokery?

Użycie określeń bloker czy sunblocker rodzi kontrowersje. Funkcjonuje ono w USA wymiennie z określeniem sunscreen. W krajach europejskich jednak przepisy sugerują, iż nie powinno się używać określeń typu „całkowita ochrona” lub „blokada przeciwsłoneczna”, a więc i określenia „sunbloker”, ponieważ żaden preparat nie gwarantuje 100% ochrony przed promieniowaniem słonecznym, żaden nie blokuje w 100% szkodliwego promieniowania. Tak więc nie określamy kosmetyków ECO COSMETICS jako „sunblokery”. Używamy określeń „preparaty ochrony przeciwsłonecznej” lub „kosmetyki na słońce”.

5. Jaka jest zalecana ochrona dla dzieci i niemowląt? Które z preparatów na słońce oferowanych przez ECO COSMETICS są odpowiednie dla dzieci? Które stosować dla niemowląt?

Przede wszystkim musimy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: Należy chronić niemowlęta i dzieci przed bezpośrednim światłem słonecznym i unikać ekspozycji dzieci na promieniowanie słoneczne w godzinach szczytowego nasłonecznienia. Z tych dwóch zasad wynika wniosek, że jeśli zdecydujemy się na przebywanie poza budynkiem w słoneczny dzień, dobrze jest wybrać miejsca zacienione, a ponadto chronić dzieci za pomocą parasoli, ubrań i nakrycia głowy. Jeśli jednak chcemy skorzystać z uroków plaży lub spaceru (pamiętając, by czynić to poza godzinami szczytowego nasłonecznienia), to dla dzieci zalecane są kosmetyki z oznaczeniem „ochrona wysoka” lub „ochrona bardzo wysoka”, czyli o współczynniku SPF przynajmniej 30. Trzeba także pamiętać, że odzież, szczególnie lekka i przewiewna, ani cień nie stanowią pełnej ochrony. Pewna ilość promieniowania przenika także w miejsca zacienione oraz poprzez tkaniny. Tak więc zawsze należy z rozwagą planować długość przebywania w dni słoneczne na świeżym powietrzu z dziećmi, szczególnie najmłodszymi.

W serii dla dzieci i niemowląt Baby & Kids znajdują się specjalne kremy z ochroną przed UVA/UVB dla dzieci: SPF 45, SPF 50+ i SPF50+ NEUTRAL.

Dla niemowląt producent sugeruje stosowanie Kremu na słońce SPF 50+ NEUTRAL, aby nie obciążać dzieci potencjalnymi alergenami, jakimi mogą być w tym wieku nawet naturalne olejki eteryczne.

 

6. Dlaczego najwyższa dostępna wartość filtra to SPF 50+ ? Jaka jest różnica między SPF 50 i SPF 50+?

Wartość najwyższych filtrów w ofercie jest w rzeczywistości wyższa. To SPF 60 lub więcej. Jednak przepisy UE, powstałe w wyniku starań o większą przejrzystość informacji, narzucają sposób oznaczania stopnia ochrony. Zalecenia UE dzielą filtry na cztery kategorie: niska, średnia, wysoka i bardzo wysoka. Jak widać z tabeli każda z wartości SPF odnosi się do ochrony minimum, czyli na przykład współczynnik SPF 50 oznacza ochronę od minimum 50 do 59,9. Dlatego SPF 50+ chroni w stopniu odpowiadającym przynajmniej SPF 60.

tabela na słońce

 

7. Dlaczego w ogóle chronić się przed słońcem?

Rzeczywiście ochrona przed słońcem wydaje się w pierwszej chwili nielogiczna. Przecież słońce, podobnie jak woda, to jedno z podstawowych źródeł życia. Bez niego nie byłoby nas ani naszej pięknej, bogatej ziemskiej flory i fauny. Jest niezbędne dla zapewnienia nam odpowiedniej dawki witaminy D (w odniesieniu do której mówi się, że już kilkuminutowe przebywanie na słońcu dziennie zapewnia odpowiednią dawkę tej witaminy). Jednak nadmierne narażanie się na jakikolwiek czynnik może okazać się zgubne. Stąd pojawiają się ostrzeżenia dotyczące nadmiernej ekspozycji na słońce. Dlaczego?

Otóż promieniowanie słoneczne składa się między innymi z promieniowania ultrafioletowego typu „B” („promieniowanie UVB”) i z promieniowania ultrafioletowego typu „A” („promieniowanie UVA”). W angielskich źródłach znaleźć możemy podpowiedź ułatwiającą zapamiętanie tych dwóch rodzajów promieniowania: A oznaczać ma „aging” lub „ageing” czyli „starzenie”, natomiast B – „burning” czyli poparzenie, z czym związane są poniższe wyjaśnienia:

Stan zapalny skóry (poparzenie słoneczne) i związane z nim zaczerwienienie skóry (rumień) wywoływane jest głównie przez promieniowanie UVB. Jeżeli chodzi o ryzyko wystąpienia raka skóry, pomimo iż przede wszystkim to promieniowanie UVB przyczynia się do niego, nie należy lekceważyć promieniowania UVA.

Ponadto promieniowanie UVA powoduje przedwczesne starzenie się skóry, ale niestety nie tylko. Promieniowanie UVA można by określić jako bardziej podstępne niż UVB. Dlaczego? Spróbujmy krótko przedstawić trzy typy promieniowania ultrafioletowego:

 • UVC – mała długość fali, wysoka energia, praktycznie nie dociera do powierzchni Ziemi (jego ilość zmniejsza się drastycznie w warstwie ozonowej)
 • UVB – większa długość fali, średnio dużo energii, stosunkowo niewielka ilość dociera do powierzchni Ziemi. Niesie jednak na tyle dużo energii, by wywołać poparzenie. Inne groźne skutki nie dają się obserwować od razu, ich działanie mutagenne i kancerogenne może skutkować po długim czasie. UVB może także, razem z UVA, wywoływać alergiczne reakcje na promienie słoneczne.
 • UVA – największa długość fali, stosunkowo niska energia, większa ilość dociera na powierzchnię. Niesie na tyle niską energię, że jej szkodliwe działanie nie jest od razu odczuwalne na skórze, choć wnika w głębsze warstwy niż UVB. Odpowiada głównie za przyspieszanie procesu starzenia się skóry, może także powodować nietolerancję słoneczną (zmiany typu swędzenie, pęcherzyki, zaczerwienienia określane jako „alergia na słońce”), a nawet, podobnie jak UVB, zmiany wewnątrz komórek i raka.

Gdzie podstępność promieniowania UVA? Właśnie we wspomnianej niskiej energii, powodującej brak odczuwania go na skórze i brak widocznych od razu skutków jego działania, które mogą okazać się groźne (zmiany chorobowe lub alergiczne), a przynajmniej nieprzyjemne (przyspieszone starzenie skóry).

Badania podpowiadają również, że nadmiernie narażenie na promieniowanie UVB i UVA ma wpływ na system odpornościowy organizmu.

Produkty ochrony przeciwsłonecznej mogą skutecznie zapobiegać poparzeniom słonecznym. Ustalenia naukowe dowodzą również, że mogą one zapobiegać uszkodzeniom skóry wywołanym jej starzeniem się pod wpływem światła oraz chronić przed spowodowanym słońcem spadkiem odporności. Badania epidemiologiczne wykazują, że stosowanie produktów ochrony przeciwsłonecznej może zapobiegać niektórym rodzajom raka skóry.

Warto podkreślić, że nawet jeśli zabezpieczymy skórę preparatem z filtrem, powinniśmy korzystać ze słońca z umiarem i rozsądkiem – nie zapominać o dostarczaniu organizmowi płynów, o ile to możliwe wypoczywać także w cieniu, nosić okulary przeciwsłoneczne, kapelusze i przewiewną odzież.

8. Dlaczego tak trudno znaleźć w Internecie wyczerpujące informacje na temat ekologicznych preparatów do ochrony przeciwsłonecznej?

Możemy wskazać trzy podstawowe przyczyny i jedno rozwiązanie:

 • Po pierwsze – produkcja kosmetyków służących do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem oraz badania naukowe w tym zakresie to stosunkowo młoda dziedzina. Co prawda podobno już w starożytności używano olejów i ekstraktów roślinnych, a także pasty cynkowej do ochrony skóry przed nadmiernym działaniem słońca, jednak intensywny rozwój badań i produkcji rozpoczął się dopiero w drugiej połowie ubiegłego wieku. Wciąż pojawiają się więc nowe informacje, modyfikujące wcześniejszą wiedzę. Jednak Internet nie aktualizuje danych – to co opublikowano kilka czy kilkanaście lat wstecz wciąż można przeczytać bez żadnych wskazań co do aktualności w kopiowanych ioznaczanych nową datą tekstach. Ponadto zdarza się, że powielane są informacje wyrwane z istotnego kontekstu, którego brak wypacza sens pierwotnych opracowań.
 • Po drugie – przepisy dotyczące produkcji kosmetyków ochrony przeciwsłonecznej nie są jednolite we wszystkich krajach/na wszystkich kontynentach. Część środków dopuszczonych do użytku w USA, Japonii czy Australii nie jest stosowana na terenie UE, także w naszym kraju. Tak więc znalezione online informacje mogą dotyczyć na przykład rynku amerykańskiego, a niekoniecznie polskiego/europejskiego, a w szczególności nie certyfikowanych kosmetyków ekologicznych, które podlegają bardziej restrykcyjnym wymogom, niż kosmetyki konwencjonalne. 
 • Po trzecie – w Polsce wciąż nie istnieje jednostka certyfikująca kosmetyki zwane ekologicznymi, których skład często znacznie odbiega od składu uznawanych za bardziej niebezpieczne kosmetyków konwencjonalnych. Polska certyfikacja obejmuje wyłącznie środki spożywcze. Organizacje takie istnieją natomiast we Francji (ECOCERT) i w innych krajach Europy. Dlatego trudno o materiały w języku polskim z tego zakresu – możemy opierać się na informacjach głównie w języku angielskim, francuskim czy niemieckim, co oczywiście utrudnia ich analizę.

Jakie jest rozwiązanie? Szukajmy u źródła – kierujmy pytania bezpośrednio do dystrybutorów / producentów. Są oni zobowiązani opierać się na najnowszych przepisach, które z kolei bazują na najbardziej aktualnych badaniach i ustaleniach.

ECO-Aftersun-Aloe-1